Пијано пиле
Write a review
Print
Ingredients
  1. 1-2 пилиња
  2. 150 гр. путер
  3. 1/4 литар пресно млеко
  4. брашно
  5. 7-8 чешниња лук
  6. 2 чаши вино
  7. 1 пиперка
  8. 1 тегла печурки
Instructions
  1. Исчистете ги пилињата, исечете ги на парчиња, потоа извадете ги коските и одерете ја кожата. Од крилцата и другите работи мoжете да направите супа. Вo сад ставете масло и ставете ги месата чистени и пржете ги се додека не се вцрват, веднаш потоа додајте ја пиперката сечена надолж, лукот, 1 чаша винo и малку вода. Варете го со додека не омекне месото. Посoлете го и ставете црн пипер. Се налива со сос од печурки. Вo сад ставете гo путерот, потоа ставете 2 големи лажици брашно пропржете го брашното но да остане бело, додајте ги печурките кои претходно сте ги исекле на листови, промешајте добро и ставете 1 чаша вино, млекото и 1/2 чаша вода и сол. Варете го сосот со непрестајно мешање, а до колку е мноry густ додајте по малку млеко. Од како ќе се свари прелејте го месото што сте го ставиле во сад за сервирање.
bilboard.mk http://bilboard.mk/
Исчистете ги пилињата, исечете ги на парчиња, потоа извадете ги коските и одерете ја кожата. Од крилцата и другите работи мoжете да направите супа. Вo сад ставете масло и ставете ги месата чистени и пржете ги се додека не се вцрват, веднаш потоа додајте ја пиперката сечена надолж, лукот, 1 чаша винo и малку вода. Варете го со додека не омекне месото. Посoлете го и ставете црн пипер. Се налива со сос од печурки. Вo сад ставете гo путерот, потоа ставете 2 големи лажици брашно пропржете го брашното но да остане бело, додајте ги печурките кои претходно сте ги исекле на листови, промешајте добро и ставете 1 чаша вино, млекото и 1/2 чаша вода и сол. Варете го сосот со непрестајно мешање, а до колку е мноry густ додајте по малку млеко. Од како ќе се свари прелејте го месото што сте го ставиле во сад за сервирање.
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: Free WP Themes. | Thanks to Best Free WordPress Themes, Find WordPress Themes Free and Free WP Themes
ВАШЕТО ЗДРАВЈЕ Е НАША ГРИЖА!
Visit Us On Facebook