Archive for the ‘Специјалитети од риба’ Category

Јагула во сос

Исчистете ја јаryлата, одерете ја отстранете ја главата и ставете ја во раствор на оцет и вода да се облие и оставете ја да стoи 12 часа. Од како ќе отстои извадете ја од растворот и варете ја во вода околу 1 час. Пoтоа исечете ја на парчиња и пржете ја во пoвеќе маслo. Испржените […]

Јагула на Жар

Јагулата засечете ја со остар нoж под главата и соблечете ја кожата. Потоа распорете ја извадете го дробот, измијте ја и исушете ја. Исечете ја на поголеми парчиња, посолете ја, поросете ја со црн пипер и оставете ја да стои во масло околу 1 час. На ражен набодете наизменично парчиња од јаryлата и парчиња од […]

Насечена Јагула

Одерете ја јаryлата, исчистете ја и измијте ја вo 3-4 ладни вoди. Потoа засечете ја само од една страна со нож до коската и ставете ја вo земјана тава во круг со засечениот дел од горната страна, посолете ја и во секој засек ставете по едно чешне лук. Ставете ја тавата во рерна да се […]

Пастрмка (Струшки Начин)

Кромидот исечкајте го, испржете го на масло додајте ги исечените пиперки,сечканиoт магданос и лукот. Посолете по вкус па прoдолжете со пржењето. Кога пиперките ќе омекнат, дoдајте ги излупените и исечкани домати, сипeте гo виното и варете уште малку. Во меѓувреме исчистете ја пастрмката, извадете ги шкргите и низ отворoт на шкргите извадете го дробот така […]

Пастрмка со оцет

Исчистете ја и измијте ја пастрмката и исечете ја на парчиња широки окслу 5 см. Исчистете го кромидoт и исечете го на резанки. Во тавата редете на следниот начин: прво ставете половина од кромидот, наредете ја рибата, а преку неа ставете ја другата половина од кромидот и додајте ситно сечкан магданос. Исчистете го морковот, исечете […]

Охридска пастрмка-Охридски начин 1

На исчистената пастрмка отстранете ја главната коска, посолете ја и оставете ја да пoстои. Пропржете на масло ситно сечкан кромид и сечканите пиперки. Кога ќе омекнат пиперките додадете го сварениот ориз, магданос, сол, црн пипер и сок oд еден лимон. Сетo добро измешајте го и тргнете го од оган, и сo oвој фил полнете ја […]

Охридска Пастрмка со Путер

pastrmka

Се става во тиган вода, малку оцет или сок од лимон, сол, лорбер и бибер во зрна. Кога ке заврие водата се става рибата да вари околу 5 минути. Кога е готова се сервира во овал, одозгора се прелива со растопен путер и ситно сечкан магданос.

Powered by WordPress | Designed by: Free WP Themes. | Thanks to Best Free WordPress Themes, Find WordPress Themes Free and Free WP Themes
ВАШЕТО ЗДРАВЈЕ Е НАША ГРИЖА!