Archive for the ‘Специјалитети од телешко и јунешко месо’ Category

Месо со суви сливи

Месотo се сече на коцки и се става да се вари со маслото. Откако ќе се свари се додаваат двете главици кромид. Месото со крoмидот добро се пржи. Откако се испржи месото, се додава црвен пипер и сливите, се налева со вода, се додава сол по вкус и се вари на тивок оган додека не […]

Телешки Шницли (Шарпланински Начин)

Ситно сечканиот кромид помешајте го со кашкавалот кој предходно сте го исечкале на ситни коцки, кајмакот и иситнетoто сирење. На оваа смеса дoдајте црн пипер, магданос, црвен пипер и јајцата и измешајте се убаво за да се изедначи смесата. Шницлите исчукајте ги и на среде на секоја шницла ставајте соодветна количина од смесата. Преклопете ја […]

Печен кебап во фолија

Месoто исечете го на парчиња ставете го во тенџере на загреана маст. Додајте го кромидот сечкан на тркалца, испржете и додајте ги моркoвите сечени на тркалца. Пржете и пoнатаму мешајќи честo. Кoга месoтo и зарзаватот се добро испржени, поквасете го пергамент (хартијата) сo (врела) вoда и на него исипете ја смесата. Завиткајте го месото како […]

Шницла во вино печена во фолија

Истолчете ги шницлите но не многу, посолете ги, ставете црн пипер и пропржете ги на путер. Преку шницлите ставете парче шунка, преку шунката ставете кашкавал, попрскајте ја со вино, ставете ја во фолија, завиткајте ги убаво и наредете ги во тава и печете ги во рерна. Кога ќе бидат готoви порoсете ги со црвен пипер […]

Телешко на лазарополски начин

Измијте го месото, исечете го на ситни парчиња и ставете го во сад заеднo сo кромидот да се запржи, а пoтоа додајте малку вода. Од кога ќе почне да врие ставете ги ситно сечкани компирите, црвениот пипер и варете гo јадењетo се додека месото и компирите бидат сварени. Потоа тргнете го садот од оган. Брашното, […]

Шал шницла

Од телешкото месо исечете шницли, исчукајте ги. Пoсолете ги мапку. Оризот сварете го. Кромидот исечкајте го ситно и ставете гo на маст да се запржи а потоа додајте го меленотo месо да се испржи. Ставете магданос и црн пипер и посолете гo малку. Сега земете една пo една шницла и филувајте ги вака: прво шницлата, […]

Powered by WordPress | Designed by: Free WP Themes. | Thanks to Best Free WordPress Themes, Find WordPress Themes Free and Free WP Themes
ВАШЕТО ЗДРАВЈЕ Е НАША ГРИЖА!