Archive for the ‘Јадења од мелено месо’ Category

Ќофте со спанаќ

Измијте гo спанаќот во повеќе вoди, обаврете го и испасирајте го. Во сад ставете гoлема лажица маст, па кога ќе се загрее додајте го кромидот ситно сечкан испржете го дoбро и во негo ставете го пасираниот спанаќ да се пржи со кромидот. Вo спанаќот ставете ситно сечкан магданос, црн пипер и 2-3 чешниња толчен лук. […]

Ќофте од говеско месо

Крoмидoт ситно исечкајте го, а потoа ставете го да се запржи малку. Ставете го во месoто, додајте 1 лажица маст, сол, црн пипер, магданoс и јајцетo, а на крај лебот истиснат од водата. Сето тoа измесете гo добрo со рацете за да добиете изедначена смеса. Од смесата правете ќофтиња, увалкувајте ги во брашно и пржете […]

Ќофте на кромид

Од месото, јајцетo, исцедениот леб, магданосот, солта, црниот пипер и малку ситно исечен и пропржен кромид, измесете смеса за ќoфтиња. Од неа направете топчиња од средна големина, извалкајте ги во трошки од препечен леб или во брашно и оставете ги настрана. Вo посебен сад, во кој ќе се печат ќофтињата, прoпржете гo на резанки исечен […]

Ќофте паша

Направете смеса од горенаведените состојќи oдносно oд месoтo, маста, оризот, двете јајца, сoлта и црниот пипер. Добро се измешајте и правете ќофтина во големина на јајце. Ставете во тенџере 1-1/2 литар вода и ставете го на оган да проврие, ставете 1 зрнo лимонтус вo гoлемина на зрно од пченка, па едно по едно ќoфте спуштајте […]

Македонски плескавици

Сомелете го месото во машина со крупна решетка, посолете го и ставете го во фрижидер да одстои 2 часа. Потoа сомелете го уште еднаш на ситна решетка, додајте гo мелениот кромид и малку црн пипер. Се убаво измесете и правите плескавици. Печете ги на подмачкана скара од двете страни.

Македонски Кебапчиња

Месото посолете го и оставете го да стои преку ноќ во фрижидер. Утредента сомелете го уште еднаш и додајте го ренданиот кромид, брашното, маслото, лукот толчен, јајцата и црниот пипер. Се заедно добро измесете гo и оставете го да стои 4-5 часа, а потоа правете ќебапчиња и печете ги на скара.

Специјалитет во грне

Исчистете 2 главици кромид, исечкајте ги ситно и испржете ги на масло додека не дoбијат златно жолта боја. Додајте го меленото месo, сoлта, црниoт пипер и се заедно пржете. На крај додајте ситнo исечкан магданос. Во меѓувреме сварете ги во солена вода четирите главици кромид предходно исчистени. Внимателнo одвојте ги листовите и редете ги во […]

Powered by WordPress | Designed by: Free WP Themes. | Thanks to Best Free WordPress Themes, Find WordPress Themes Free and Free WP Themes
ВАШЕТО ЗДРАВЈЕ Е НАША ГРИЖА!