fbpx

Боранија со јајца
Write a review
Print
Ingredients
 1. 1 кгр. боранија
 2. 1 лажица маст или масло
 3. 1 мала лажичка брашно
 4. 4 јајца
 5. 1/2 литар млеко
 6. 2 главици кромид
 7. магданос
 8. црвен пипер
 9. црн пипер
 10. сол
Instructions
 1. Исчистете ја боранијата. Ситно сечкан кромид пропржете во зејтин и во него додајте ја боранијата и дејствувајте ја додавајќи по малку вода. Посолете по вкус ставете црн пипер и ситно сечкан магданос. Направете запршка и со неа прелијте ја боранијата. Префрлете ја боранијата во тава подмачкана со масло. Изматете ги јајцата со млекото, посолете малку и ставете ги преку боранијата. Испечете ја во рерна и служете со кисело млеко.
bilboard.mk https://bilboard.mk/
Исчистете ја боранијата. Ситно сечкан кромид пропржете во зејтин и во него додајте ја боранијата и дејствувајте ја додавајќи по малку вода. Посолете по вкус ставете црн пипер и ситно сечкан магданос. Направете запршка и со неа прелијте ја боранијата. Префрлете ја боранијата во тава подмачкана со масло. Изматете ги јајцата со млекото, посолете малку и ставете ги преку боранијата. Испечете ја во рерна и служете со кисело млеко.
Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.

Powered by WordPress | Designed by: Free WP Themes. | Thanks to Best Free WordPress Themes, Find WordPress Themes Free and Free WP Themes
ВАШЕТО ЗДРАВЈЕ Е НАША ГРИЖА!
Visit Us On Facebook