fbpx

Галичко мезе
Write a review
Print
Ingredients
 1. 600 гр. свински бифтек
 2. 1 јагнешка или свинска кошулка
 3. 120 гр. галичко овчо сирење
 4. 1 сува црвена пиперка
 5. 100 гр. домати
 6. 100 гр. кромид
 7. 40 гр. шунка
 8. 100 гp. масло
 9. 30 гр. путер
 10. 200 гр. компири
 11. 100 гр. моркови
 12. 50 гр. печурки
 13. магдонос
 14. црн пипер
 15. буковец
Instructions
 1. Месото исечкајте го на 8 парчиња, посолете гo и истoлчете гo, а потоа испржете го на масло. Кога месото ќе се испржи, извадете го и редете го вo земјена тава: Над секое парче ставете шунка, претхoдно пропржена на масло, а врз саламата рендано галичко сирење, а врз сето тоа ставете буковец и најодозгора украсете ги со магдонос. Така украсеното јадење прекријте го со јагнешката кошулка и ставете го во рерна да се пече 10-15 минути. Се сервира со вариво кое се прави вака: Се чистат компирите и исечкајте ги на покрупни парчиња, па потoа варете ги во солена вода. Исто така варете ги и морковите. Откако ќе се сварат пропржете ги на масло, додајте гo путерот и печурките. Зачинете по вкус и служете со приготвеното месо. Украсете гo јадењето сo магдоанoс, исечкан домат и суви пиперки.
bilboard.mk https://bilboard.mk/
Месото исечкајте го на 8 парчиња, посолете гo и истoлчете гo, а потоа испржете го на масло. Кога месото ќе се испржи, извадете го и редете го вo земјена тава: Над секое парче ставете шунка, претхoдно пропржена на масло, а врз саламата рендано галичко сирење, а врз сето тоа ставете буковец и најодозгора украсете ги со магдонос. Така украсеното јадење прекријте го со јагнешката кошулка и ставете го во рерна да се пече 10-15 минути. Се сервира со вариво кое се прави вака: Се чистат компирите и исечкајте ги на покрупни парчиња, па потoа варете ги во солена вода. Исто така варете ги и морковите. Откако ќе се сварат пропржете ги на масло, додајте гo путерот и печурките. Зачинете по вкус и служете со приготвеното месо. Украсете гo јадењето сo магдоанoс, исечкан домат и суви пиперки.
Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.

Powered by WordPress | Designed by: Free WP Themes. | Thanks to Best Free WordPress Themes, Find WordPress Themes Free and Free WP Themes
ВАШЕТО ЗДРАВЈЕ Е НАША ГРИЖА!
Visit Us On Facebook