fbpx

Грашок со месо
Write a review
Print
Ingredients
  1. 1 кгр. грашок
  2. 1/2 кгр. телешко месо
  3. 1 главица кромид
  4. сол
  5. црн пипер
  6. магданос
  7. масло
Instructions
  1. Пропржете го исечканиот кромид на масло, додајте го месото исечено на парчиња и се заедно пржете додавајќи по малку вода. Кога ќе омекне месото додајте една лажица брашно, пропржете го, па додајте го грашокот измиен. Се измешајте добро, налејте со малку вода (јадењето да биде густо) и оставете го грашокот да се повари уште малку. Сол и црн пипер додајте по вкус. Пред сервирањето јадењето посипете го со исечкан магдонос. Се служи со кисело млеко.
bilboard.mk https://bilboard.mk/
Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.

Powered by WordPress | Designed by: Free WP Themes. | Thanks to Best Free WordPress Themes, Find WordPress Themes Free and Free WP Themes
ВАШЕТО ЗДРАВЈЕ Е НАША ГРИЖА!
Visit Us On Facebook