fbpx

Ладна салата од грав
Write a review
Print
Ingredients
 1. 500 г. грав
 2. 4 главички кромид
 3. сол
 4. дафинов лист
 5. неколку страка млад кромид
 6. неколку чешниња лук
 7. масло
 8. оцет
 9. гранче нане
Instructions
 1. Гравот се вари, но зрната да останат цели. Потоа се цеди од водата и се меша со сечениот кромид (стариот и младиот) на што се додава ситно сецканиот лук, малку црвен пипер, масло и оцет. Се служи украсено со листови нане, предходно добро изладена. На здравје!
Notes
 1. Одлицно мезе со квалитетна домашна ракија .
bilboard.mk https://bilboard.mk/
Гравот се вари, но зрната да останат цели. Потоа се цеди од водата и се меша со сечениот кромид (стариот и младиот) на што се додава ситно сецканиот лук, малку црвен пипер, масло и оцет. Се служи украсено со листови нане, предходно добро изладена. На здравје!
Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.

Powered by WordPress | Designed by: Free WP Themes. | Thanks to Best Free WordPress Themes, Find WordPress Themes Free and Free WP Themes
ВАШЕТО ЗДРАВЈЕ Е НАША ГРИЖА!
Visit Us On Facebook