fbpx

Леќа
Write a review
Print
Ingredients
  1. 1/2 кгр. леќа
  2. 1 сува пиперка
  3. 1 главица кромид
  4. 4-5 чешниња лук
  5. 100 гр. сува сланина
  6. масло
Instructions
  1. Измијте ја леќата и ставете ја да се вари заедно со кромидот, лукот и пиперката. Откако ќе се свари леќата, исечкајте ја ситно сланината и ставете јa во тава, додајте две лажици масло и испржете ја добро. Потоа додајте една лажица брашно и малку црвен пипер и со тоа прелијте ја леќата. Посолете по вкус и оставете да се повари уште 5 минути.
bilboard.mk https://bilboard.mk/
Измијте ја леќата и ставете ја да се вари заедно со кромидот, лукот и пиперката. Откако ќе се свари леќата, исечкајте ја ситно сланината и ставете јa во тава, додајте две лажици масло и испржете ја добро. Потоа додајте една лажица брашно и малку црвен пипер и со тоа прелијте ја леќата. Посолете по вкус и оставете да се повари уште 5 минути.
Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.

Powered by WordPress | Designed by: Free WP Themes. | Thanks to Best Free WordPress Themes, Find WordPress Themes Free and Free WP Themes
ВАШЕТО ЗДРАВЈЕ Е НАША ГРИЖА!
Visit Us On Facebook