fbpx

СОСТОЈКИ:

Еден пакет готови кори
3 Поголеми зрели домати
500 мл готов доматен сос
Масло и останат зеленчук по вкус
(Доаѓа во предвид морков, грашок)

Лазања

ПРИПРЕМА:

Сосот се припрема со мешање на предходната смеса, се зачинува по вкус и се додава малку вода за корите да впијат, се намаслува садот при што почнувада се реди слиј по слој, (слој кора, слој сос) при што последниот слој да биде сос. По тоа се става во релна на 200 ст и се пеце 30 мин. На секој 5 минути со вилушка се проверува дали е доволно зготвено, ако лазањата е тврда со додава од разредениот сос или вода. Се слуши топло, по желба со дополнување од сосот или павлака

Постирано од Дојчин Станојков

Пријатен апетит!

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.

Powered by WordPress | Designed by: Free WP Themes. | Thanks to Best Free WordPress Themes, Find WordPress Themes Free and Free WP Themes
ВАШЕТО ЗДРАВЈЕ Е НАША ГРИЖА!
Visit Us On Facebook