fbpx

Македонска тава ориз
Write a review
Print
Ingredients
  1. 1 поголемо пиле
  2. 250 гр. ориз
  3. 150 гр. маст
  4. 1 главица кромид
  5. лук, црн пипер
Instructions
  1. Исчистете го пилето измијте го добро исечете го на парчиња и ставете го во тенџере со 2 литра вода да се вари. Посолете го. Истовремено oризoт попарете го со врела вода оставете го да стои 15 минути, а потоа процедете го. Земете земјена тава и ставете маст да се загрее и додајте го ситно сечканиот кромид па пропржете го, а вo кромидот додајте го оризот. Залејте го со 1/2 литар вода од супата и ставете ја тавата во рерна да се пече. Кога оризот ќе биде напола готов додајте го месoто, поросете се со црн пипер и ставете го во рерна да се дoпече.
bilboard.mk https://bilboard.mk/
Исчистете го пилето измијте го добро исечете го на парчиња и ставете го во тенџере со 2 литра вода да се вари. Посолете го. Истовремено oризoт попарете го со врела вода оставете го да стои 15 минути, а потоа процедете го. Земете земјена тава и ставете маст да се загрее и додајте го ситно сечканиот кромид па пропржете го, а вo кромидот додајте го оризот. Залејте го со 1/2 литар вода од супата и ставете ја тавата во рерна да се пече. Кога оризот ќе биде напола готов додајте го месoто, поросете се со црн пипер и ставете го во рерна да се дoпече.
Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.

Powered by WordPress | Designed by: Free WP Themes. | Thanks to Best Free WordPress Themes, Find WordPress Themes Free and Free WP Themes
ВАШЕТО ЗДРАВЈЕ Е НАША ГРИЖА!
Visit Us On Facebook