fbpx

Мафини од пченкарно брашно
Write a review
Print
Ingredients
 1. 2 јајца
 2. 1/2 чаша масло
 3. 2 чаши пченкарно брашно
 4. 1/2лажичка сол
 5. 1 чаша јогурт
 6. 1/2 прашок за пециво
 7. 200 грама сирење
 8. 10 тина ливчиња свеж спањак
Instructions
 1. Со лажица за матење ги матиме јајцата го додаваме маслото, па јогуртот.Потоа во садот за матење го додаваме брашното,солта,прашокот за пециво.
 2. На крајот го додаваме претходно изренданото сирење и ливчињата свеж спањак и сета смеса ја промешуваме,
 3. Со помош на лажица ги полнете ги 2/3 калапите за мафини и печете во загреана рерна на 180 степени.
 4. Добар апетит!
bilboard.mk https://bilboard.mk/
Со лажица за матење ги матиме јајцата го додаваме маслото, па јогуртот.Потоа во садот за матење го додаваме брашното,солта,прашокот за пециво.
На крајот го додаваме претходно изренданото сирење и ливчињата свеж спањак и сета смеса ја промешуваме,
Со помош на лажица ги полнете ги 2/3 калапите за мафини и печете во загреана рерна на 180 степени.
Ддобар апетит!
Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.

Powered by WordPress | Designed by: Free WP Themes. | Thanks to Best Free WordPress Themes, Find WordPress Themes Free and Free WP Themes
ВАШЕТО ЗДРАВЈЕ Е НАША ГРИЖА!
Visit Us On Facebook