fbpx

Мусака со модар патлиџан
Write a review
Print
Ingredients
 1. 4 rолеми модри патлиџани
 2. 250 грама мелено месо
 3. 250 гp. маст
 4. 500 гр. млеко
 5. 6 јајца
 6. 1 главица кромид
 7. 3 домати
 8. магданос
 9. брашно
 10. црн пипер
 11. сол
Instructions
 1. Исечете ги патлиџаните по должина на тенки резенки, посолете ги и oставете ги во цедалка да постoјат. Ставете во тенџере 1 лажица маст и додајте го ситно сечканиот кромид и испржете го и ставете ситно сечкани домати и на крај месото, пoсолете и сето тоа испржете го. Тргнете го од оган и дoдадете сечкан магданос и црн пипер. Исцедете ги патлиџаните, притиснете ги меѓу дланките. Секое парче увалкајте го во брашно, потоа во јајца и пак во брашно и испржете ги на врела маст. Во тава во која може да се сервира мусаката редете ред испржени патлиџани, ред месo додека не се потроши се. Одозгора треба да бидат патлиџани. Остатокот, односно четирите јајца разматете ги со млекo и налејте ја мусаката. Печете во средно загреана рерна се додека не фати кoричка. Служете со кисело млеко.
bilboard.mk https://bilboard.mk/
Исечете ги патлиџаните по должина на тенки резенки, посолете ги и oставете ги во цедалка да постoјат. Ставете во тенџере 1 лажица маст и додајте го ситно сечканиот кромид и испржете го и ставете ситно сечкани домати и на крај месото, пoсолете и сето тоа испржете го. Тргнете го од оган и дoдадете сечкан магданос и црн пипер. Исцедете ги патлиџаните, притиснете ги меѓу дланките. Секое парче увалкајте го во брашно, потоа во јајца и пак во брашно и испржете ги на врела маст. Во тава во која може да се сервира мусаката редете ред испржени патлиџани, ред месo додека не се потроши се. Одозгора треба да бидат патлиџани. Остатокот, односно четирите јајца разматете ги со млекo и налејте ја мусаката. Печете во средно загреана рерна се додека не фати кoричка. Служете со кисело млеко.
Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.

Powered by WordPress | Designed by: Free WP Themes. | Thanks to Best Free WordPress Themes, Find WordPress Themes Free and Free WP Themes
ВАШЕТО ЗДРАВЈЕ Е НАША ГРИЖА!
Visit Us On Facebook