fbpx

Мусака со моркови
Write a review
Print
Ingredients
  1. 1 кгр. моркови
  2. 2 коцки кокошкина супа
  3. 30 гp. маргарин
  4. 100 гр. кромид
  5. 350 гр. мелено телешко месо
  6. сол
  7. црн пипер
  8. 2 јајца
  9. магданос
Instructions
  1. Исчистете ги морковите, исечете ги на тркалца и ставете ги да се варат во еден литар зовриена супа од коцки. Пропржете ги во маргаринот, ситно исечен, кромидот и мелено телешкото месо, додајте сол и црн пипер. Во така испрженото месо додајте ги исцедени морковите и исечканиот магданос. Се ставете во огноотпорен сад што сте го намачкале со марrарин и прелејте со јајцата што сте ги изматиле претхoдно со 100 грама супа од варени моркови. Ставете ја вака приготвената мусака во загреана рерна да се потпече.
bilboard.mk https://bilboard.mk/
Исчистете ги морковите, исечете ги на тркалца и ставете ги да се варат во еден литар зовриена супа од коцки. Пропржете ги во маргаринот, ситно исечен, кромидот и мелено телешкото месо, додајте сол и црн пипер. Во така испрженото месо додајте ги исцедени морковите и исечканиот магданос. Се ставете во огноотпорен сад што сте го намачкале со марrарин и прелејте со јајцата што сте ги изматиле претхoдно со 100 грама супа од варени моркови. Ставете ја вака приготвената мусака во загреана рерна да се потпече.
Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.

Powered by WordPress | Designed by: Free WP Themes. | Thanks to Best Free WordPress Themes, Find WordPress Themes Free and Free WP Themes
ВАШЕТО ЗДРАВЈЕ Е НАША ГРИЖА!
Visit Us On Facebook