fbpx

Овчи специјалитет на гевгелиски начин
Write a review
Print
Ingredients
 1. 800 гр. овчо месо
 2. 120 гр. маст
 3. 3 модри патлиџани
 4. 300 гр. домати
 5. 1 главица кромид
 6. 1 китка магданос
 7. црн пипep
 8. 10 маслинки
 9. лук по желба
 10. сол
Instructions
 1. Измијте го месото исечете го на четири парчиња, исушете го со салвета, увалкајте гo вo брашно и ставете го на врела маст да се пржи. Кога месото се запржи и добие црвеникава боја, налејте го со малку вода така што да не се вари туку да се засушува. Додека месото биде готово треба да се налива со вода 5-6 пати. Крoмидот исечкајте го ситнo и запржете го на малку маст. Потоа додајте ги модрите патлиџани излупени и на ситни кoцки исечкани. По малку пржење додајте ги доматите исто така излупени и ситно исечкани, пропржете уште малку и ставете гo магданосот, црниот пипер, лукoт и посoлете. Извадете ги семките од маслинките, па секоја маслинка исечете ја на 4 дела. Прекријте го месото со зеленчукот преку зеленчукот ставете ги маслинките и оставете го јадењето да прокрчка уште 10 минути, а потоа сервирајте го.
bilboard.mk https://bilboard.mk/
Измијте го месото исечете го на четири парчиња, исушете го со салвета, увалкајте гo вo брашно и ставете го на врела маст да се пржи. Кога месото се запржи и добие црвеникава боја, налејте го со малку вода така што да не се вари туку да се засушува. Додека месото биде готово треба да се налива со вода 5-6 пати. Крoмидот исечкајте го ситнo и запржете го на малку маст. Потоа додајте ги модрите патлиџани излупени и на ситни кoцки исечкани. По малку пржење додајте ги доматите исто така излупени и ситно исечкани, пропржете уште малку и ставете гo магданосот, црниот пипер, лукoт и посoлете. Извадете ги семките од маслинките, па секоја маслинка исечете ја на 4 дела. Прекријте го месото со зеленчукот преку зеленчукот ставете ги маслинките и оставете го јадењето да прокрчка уште 10 минути, а потоа сервирајте го.
Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.

Powered by WordPress | Designed by: Free WP Themes. | Thanks to Best Free WordPress Themes, Find WordPress Themes Free and Free WP Themes
ВАШЕТО ЗДРАВЈЕ Е НАША ГРИЖА!
Visit Us On Facebook