fbpx

Памук Погача
Домашно спремена погачка
Write a review
Print
Ingredients
 1. 240 милилитри топло пресно млеко
 2. 240милилитри топла вода
 3. 240 милилитри зејтин
 4. 5 лажици шеќер
 5. 1 лажица сол
 6. 20 грама квасец
 7. 840 грама брашно
 8. 1 жолчка за премачкување
Instructions
 1. Квасецот се растопува во дел од водата со две лажици шеќер.Во брашното се додава,солта,остатокот шеќер.Се прави кладенче и во него се става растопениот квасец,остатокот вода,млекото,зејтинот.
 2. Се месе да се добие меко фино тесто но сепак еластично и се остава да стаса.Се премесува и деле на топчиња кои се редат во тавата .
 3. Пред да се пече одозгора се премачкува со жолчка и се попрскува со сусам. Во загреана рерна се пече на 180 степени околу 30 минути.
 4. Добар апетит!
bilboard.mk https://bilboard.mk/
Квасецот се растопува во дел од водата со две лажици шеќер.Во брашното се додава,солта,остатокот шеќер.Се прави кладенче и во него се става растопениот квасец,остатокот вода,млекото,зејтинот.
Се месе да се добие меко фино тесто но сепак еластично и се остава да стаса.Се премесува и деле на топчиња кои се редат во тавата .
Пред да се пече одозгора се премачкува со жолчка и се попрскува со сусам. Во загреана рерна се пече на 180 степени околу 30 минути.
Добар апетит!
Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.

Powered by WordPress | Designed by: Free WP Themes. | Thanks to Best Free WordPress Themes, Find WordPress Themes Free and Free WP Themes
ВАШЕТО ЗДРАВЈЕ Е НАША ГРИЖА!
Visit Us On Facebook