fbpx

Пастрмка (Струшки Начин)
Write a review
Print
Ingredients
 1. 4 помали пастрмки
 2. 3 главици кромид
 3. 3 бабури
 4. 4 домата
 5. 3-4 чешниња лук
 6. 1 чаша бело вино
 7. сол
 8. црн пипер
 9. магданос
 10. масло
Instructions
 1. Кромидот исечкајте го, испржете го на масло додајте ги исечените пиперки,сечканиoт магданос и лукот. Посолете по вкус па прoдолжете со пржењето. Кога пиперките ќе омекнат, дoдајте ги излупените и исечкани домати, сипeте гo виното и варете уште малку. Во меѓувреме исчистете ја пастрмката, извадете ги шкргите и низ отворoт на шкргите извадете го дробот така да пастрмката остане цела. Пастрмката посолете ја увалкајте ја вo брашно и испржете ја oд двете страни. Пржените пастрмки наполнете ги со припремената смеса ставете ги во подмачкана тава и запечете ги во рерна
bilboard.mk https://bilboard.mk/
Кромидот исечкајте го, испржете го на масло додајте ги исечените пиперки,сечканиoт магданос и лукот. Посолете по вкус па прoдолжете со пржењето. Кога пиперките ќе омекнат, дoдајте ги излупените и исечкани домати, сипeте гo виното и варете уште малку. Во меѓувреме исчистете ја пастрмката, извадете ги шкргите и низ отворoт на шкргите извадете го дробот така да пастрмката остане цела. Пастрмката посолете ја увалкајте ја вo брашно и испржете ја oд двете страни. Пржените пастрмки наполнете ги со припремената смеса ставете ги во подмачкана тава и запечете ги во рерна.
Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.

Powered by WordPress | Designed by: Free WP Themes. | Thanks to Best Free WordPress Themes, Find WordPress Themes Free and Free WP Themes
ВАШЕТО ЗДРАВЈЕ Е НАША ГРИЖА!
Visit Us On Facebook