fbpx

Пиле со сос од домати
Write a review
Print
Ingredients
 1. 1 пиле од 1.1/2 кгр.
 2. 500 гр. домати
 3. 1 лажица маст
 4. 2 лажици брашно
 5. 1 бабура
 6. 1 главица кромид
 7. магданос
 8. керевис
 9. сол
 10. шекер
Instructions
 1. Измијте го пилето, исечете го на парчиња и сварете го. Доматите исечете ги на парчиња ставете ги во тенџере со многу малку вода. Во доматите ставете го кромидот, црниот пипер, ситно сечкан магданос и керевис. Од какo ќе се свари пропасирајте го. На маст запржете го брашното и налејте го со пропасираниот домат и додајте ја супата во која се варело пилето и варете на многу тивок оган. На половина час пред јадење во сосот од домати ставете го пилето.
bilboard.mk https://bilboard.mk/
Измијте го пилето, исечете го на парчиња и сварете го. Доматите исечете ги на парчиња ставете ги во тенџере со многу малку вода. Во доматите ставете го кромидот, црниот пипер, ситно сечкан магданос и керевис. Од какo ќе се свари пропасирајте го. На маст запржете го брашното и налејте го со пропасираниот домат и додајте ја супата во која се варело пилето и варете на многу тивок оган. На половина час пред јадење во сосот од домати ставете го пилето.
Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.

Powered by WordPress | Designed by: Free WP Themes. | Thanks to Best Free WordPress Themes, Find WordPress Themes Free and Free WP Themes
ВАШЕТО ЗДРАВЈЕ Е НАША ГРИЖА!
Visit Us On Facebook