fbpx

Пиле со тарана
Write a review
Print
Ingredients
  1. 1 пиле со тежина oд 1 кгр.
  2. 1 мала главица кромид
  3. 250 гр. путер или масло
  4. 1,1/4 л. вода
  5. 1 зелена пиперка
  6. црвен пипер
  7. сол
Instructions
  1. Пилето исечете го на парчиња, ставете го во сад, налејте го со вода, посолете го и варете го, само внимавајте да не се превари. Вареното месо тргнете го од оган. Во тенџере ставете 200 гр.путер или масло (во зависност со што ќе го готвите) и пропржете го сечканиот кромид, додајте ја сечкана пиперка и тараната и се заедно малку пропржете, а потоа налејте со водата во која се варело пилето. Сега тараната сипете ја во тава од огноотпорно стакло, а преку неа наредете го месото. Во 50 гр.загреано масло или путер ставете малку црвен пипер и прелејте го месото. Печете го во рерна додека тараната не ја упие целата супа.
bilboard.mk https://bilboard.mk/
Пилето исечете го на парчиња, ставете го во сад, налејте го со вода, посолете го и варете го, само внимавајте да не се превари. Вареното месо тргнете го од оган. Во тенџере ставете 200 гр.путер или масло (во зависност со што ќе го готвите) и пропржете го сечканиот кромид, додајте ја сечкана пиперка и тараната и се заедно малку пропржете, а потоа налејте со водата во која се варело пилето. Сега тараната сипете ја во тава од огноотпорно стакло, а преку неа наредете го месото. Во 50 гр.загреано масло или путер ставете малку црвен пипер и прелејте го месото. Печете го во рерна додека тараната не ја упие целата супа.
Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.

Powered by WordPress | Designed by: Free WP Themes. | Thanks to Best Free WordPress Themes, Find WordPress Themes Free and Free WP Themes
ВАШЕТО ЗДРАВЈЕ Е НАША ГРИЖА!
Visit Us On Facebook