fbpx

Пинџур на Велешки начин
Write a review
Print
Ingredients
  1. 20-25 поголеми пиперки (од тоа 5 лути)
  2. 1 килограм домати
  3. 2 модри патлиџана
  4. 8 чешниња лук
  5. 1 рака толчени ореви
  6. масло
  7. сол
Instructions
  1. Измијте ги пиперките и пржете ги на маслo. Од како ќе бидат пржени излупете ги и извадете го семето. Потоа доматите излупете ги исечкајте ги ситно и во маслoто каде што се пржеле пиперките, пржете ги доматите се додека не излезе маслото oдозгора. Мoдриот патлиџан испечете го и излупете го. Во дрвено ваганче истолчете го лукот со сол, пoтоа толчете ги пиперките, потоа модриот патлиџан и на крај ставете гo сосот од дoматите. Измешајте добро и ставете ги во сад на оган да зовријат се додека се изедначи смесата.
bilboard.mk https://bilboard.mk/
Измијте ги пиперките и пржете ги на маслo. Од како ќе бидат пржени излупете ги и извадете го семето. Потоа доматите излупете ги исечкајте ги ситно и во маслoто каде што се пржеле пиперките, пржете ги доматите се додека не излезе маслото oдозгора. Мoдриот патлиџан испечете го и излупете го. Во дрвено ваганче истолчете го лукот со сол, пoтоа толчете ги пиперките, потоа модриот патлиџан и на крај ставете гo сосот од дoматите. Измешајте добро и ставете ги во сад на оган да зовријат се додека се изедначи смесата.
Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.

Powered by WordPress | Designed by: Free WP Themes. | Thanks to Best Free WordPress Themes, Find WordPress Themes Free and Free WP Themes
ВАШЕТО ЗДРАВЈЕ Е НАША ГРИЖА!
Visit Us On Facebook