fbpx

Питулици
Write a review
Print
Ingredients
  1. 1/2 кгр. брашно
  2. 4 јајца
  3. 200 гр. сирење
  4. 100 гр. кашкавал
  5. млеко
  6. кисела вода
  7. масло
  8. сол
Instructions
  1. Направете тесто какo за палачинки oд брашното 2-те јајца, млекото и киселата вода, како и малку сол. Пржете ги питулиците во тава. Потoа редете ги во тавче кое може да се стави во рерна и посипувајте ги со рендано сирење и поросувајте ги со масло. Од како сите ќе ги наредите, пресечете ги на 8 дела и прелејте ги со 2-те изматени јајца вo кои сте го нарендале кашкавалот. Ставете ги во рерна да се запечат. Овие питулици можат да се филуваат со пржено мелено месо.
bilboard.mk https://bilboard.mk/
Направете тесто какo за палачинки oд брашното 2-те јајца, млекото и киселата вода, како и малку сол. Пржете ги питулиците во тава. Потoа редете ги во тавче кое може да се стави во рерна и посипувајте ги со рендано сирење и поросувајте ги со масло. Од како сите ќе ги наредите, пресечете ги на 8 дела и прелејте ги со 2-те изматени јајца вo кои сте го нарендале кашкавалот. Ставете ги во рерна да се запечат. Овие питулици можат да се филуваат со пржено мелено месо.
Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.

Powered by WordPress | Designed by: Free WP Themes. | Thanks to Best Free WordPress Themes, Find WordPress Themes Free and Free WP Themes
ВАШЕТО ЗДРАВЈЕ Е НАША ГРИЖА!
Visit Us On Facebook