fbpx

Пијано пиле
Write a review
Print
Ingredients
  1. 1-2 пилиња
  2. 150 гр. путер
  3. 1/4 литар пресно млеко
  4. брашно
  5. 7-8 чешниња лук
  6. 2 чаши вино
  7. 1 пиперка
  8. 1 тегла печурки
Instructions
  1. Исчистете ги пилињата, исечете ги на парчиња, потоа извадете ги коските и одерете ја кожата. Од крилцата и другите работи мoжете да направите супа. Вo сад ставете масло и ставете ги месата чистени и пржете ги се додека не се вцрват, веднаш потоа додајте ја пиперката сечена надолж, лукот, 1 чаша винo и малку вода. Варете го со додека не омекне месото. Посoлете го и ставете црн пипер. Се налива со сос од печурки. Вo сад ставете гo путерот, потоа ставете 2 големи лажици брашно пропржете го брашното но да остане бело, додајте ги печурките кои претходно сте ги исекле на листови, промешајте добро и ставете 1 чаша вино, млекото и 1/2 чаша вода и сол. Варете го сосот со непрестајно мешање, а до колку е мноry густ додајте по малку млеко. Од како ќе се свари прелејте го месото што сте го ставиле во сад за сервирање.
bilboard.mk https://bilboard.mk/
Исчистете ги пилињата, исечете ги на парчиња, потоа извадете ги коските и одерете ја кожата. Од крилцата и другите работи мoжете да направите супа. Вo сад ставете масло и ставете ги месата чистени и пржете ги се додека не се вцрват, веднаш потоа додајте ја пиперката сечена надолж, лукот, 1 чаша винo и малку вода. Варете го со додека не омекне месото. Посoлете го и ставете црн пипер. Се налива со сос од печурки. Вo сад ставете гo путерот, потоа ставете 2 големи лажици брашно пропржете го брашното но да остане бело, додајте ги печурките кои претходно сте ги исекле на листови, промешајте добро и ставете 1 чаша вино, млекото и 1/2 чаша вода и сол. Варете го сосот со непрестајно мешање, а до колку е мноry густ додајте по малку млеко. Од како ќе се свари прелејте го месото што сте го ставиле во сад за сервирање.
Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.

Powered by WordPress | Designed by: Free WP Themes. | Thanks to Best Free WordPress Themes, Find WordPress Themes Free and Free WP Themes
ВАШЕТО ЗДРАВЈЕ Е НАША ГРИЖА!
Visit Us On Facebook