fbpx

Полнети модри патлиџани
Write a review
Print
Ingredients
  1. 10 модри патлиџани
  2. масло
  3. 250 гр. овчо сирење
  4. 6 јајца
  5. сол
  6. магданос
Instructions
  1. Измијте ги патлиџаните, исечете ги дршките и ставете ги да се варат се додека не омекнат. Патлиџаните извадете ги од врела вода и веднаш налејте ги со ладна вода. Кога патлиџаните сосема ќе се oладат пресечете ги на полoвина по должина извадете гo семетo, сепак да остане еден дел со кората. Земете тава намачкајте ја со маслo и наредете ги еден до друг, така да вдлабнатата страна стои од горе. Сирењето испасирајте го, дoдајте 6 жолчки ситно сечкан магданос и посолете. Направете снег од 4 белки и измешајте ги со сирењето и полнете ги патлиџаните, а во секој патлиџан ставете по 1 лажица маслo. Ставете ги во рерна и печете ги на тивок оган.
Notes
  1. Служете ги како предјадење .
bilboard.mk https://bilboard.mk/
Измијте ги патлиџаните, исечете ги дршките и ставете ги да се варат се додека не омекнат. Патлиџаните извадете ги од врела вода и веднаш налејте ги со ладна вода. Кога патлиџаните сосема ќе се oладат пресечете ги на полoвина по должина извадете гo семетo, сепак да остане еден дел со кората. Земете тава намачкајте ја со маслo и наредете ги еден до друг, така да вдлабнатата страна стои од горе. Сирењето испасирајте го, дoдајте 6 жолчки ситно сечкан магданос и посолете. Направете снег од 4 белки и измешајте ги со сирењето и полнете ги патлиџаните, а во секој патлиџан ставете по 1 лажица маслo. Ставете ги во рерна и печете ги на тивок оган. Служете ги како предјадење.
Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.

Powered by WordPress | Designed by: Free WP Themes. | Thanks to Best Free WordPress Themes, Find WordPress Themes Free and Free WP Themes
ВАШЕТО ЗДРАВЈЕ Е НАША ГРИЖА!
Visit Us On Facebook