fbpx

Полнет модар патлиџан со месо
Write a review
Print
Ingredients
 1. 4 модри патлиџани
 2. 300 гр. мелено месо
 3. 4 јајца
 4. 1 главица кромид
 5. 1/2 лит. млеко
 6. 4 мали лажици брашно
 7. масло
 8. 2-3 домати
 9. црн пипер
 10. магданос
 11. сол
Instructions
 1. Исечете ги патлиџаните на две половини по должина и испржете ги на масло од двете страни. Испржете го кромидот, додајте гo месото и добро испржете гo. Потоа додајте црн пипер, магданос, промешајте го добро и тргнете гo од оган. Во месото додајте едно јајце. Во тавата во која ќе се печат патлиџаните нарендајте ги доматите, преку нив ставете ги патлиџаните и со притискање со лажица направете во нив вдлабнатина. Секоја вдлабнатина наполнете ја со меленото месо и ставете ја тавата во рерна. Кога ќе биде печено до половина, извадете ја тавата од рерна и прелијте ја со крем припремен на следниот начин: се матат јајцата, се додава брашното и се налива сo врело млеко. Се става на оган да се згусне, се посолува малку и се прелива преку патлиџаните. Се враќа во рерна да се допече.
bilboard.mk https://bilboard.mk/
Исечете ги патлиџаните на две половини по должина и испржете ги на масло од двете страни. Испржете го кромидот, додајтИсечете ги патлиџаните на две половини по должина и испржете ги на масло од двете страни. Испржете го кромидот, додајте гo месото и добро испржете гo. Потоа додајте црн пипер, магданос, промешајте го добро и тргнете гo од оган. Во месото додајте едно јајце. Во тавата во која ќе се печат патлиџаните нарендајте ги доматите, преку нив ставете ги патлиџаните и со притискање со лажица направете во нив вдлабнатина. Секоја вдлабнатина наполнете ја со меленото месо и ставете ја тавата во рерна. Кога ќе биде печено до половина, извадете ја тавата од рерна и прелијте ја со крем припремен на следниот начин: се матат јајцата, се додава брашното и се налива сo врело млеко. Се става на оган да се згусне, се посолува малку и се прелива преку патлиџаните. Се враќа во рерна да се допече.
Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.

Powered by WordPress | Designed by: Free WP Themes. | Thanks to Best Free WordPress Themes, Find WordPress Themes Free and Free WP Themes
ВАШЕТО ЗДРАВЈЕ Е НАША ГРИЖА!
Visit Us On Facebook