fbpx

Посни полнети пиперки
Write a review
Print
Ingredients
 1. 10 бабури
 2. 4 модри патлиџани
 3. 3 главици кромид
 4. 2-3 домата
 5. брашно
 6. црвен пипер
 7. магданос
 8. сол
 9. масло
 10. 140 гр. ориз
Instructions
 1. Модрите патлиџани измијте ги, исечете ги на ситни коцки, посолете ги и оставете ги да постојат. Во тенџере ставете 2-3 лажици масло и додајте го ситно исечканиот кромид и пржете го. Во пржениот кромид додајте ги модрите патлиџани, па испржете ги добро со кромидот, потоа додајте го оризот и повторно пропржете го. Тргнете го од оган, додајте магданос, малку црн пипер и делот од доматите што претходно сте го отстраниле за да направите во нив вдлабнатини. Сето тоа добро промешајте го. Во тава ставете малку масло и кога ќе се загрее маслото додајте 1/2 лажица брашно и малку црвен пипер. Полнете ги пиперките и доматите, но внимавајте да не ги преполните бидејќи оризот ќе набабри. Наредете ги во тава, налејте вода колку да се облијат и доматите и пиперките. Додајте уште масло и печете ги во рерна на 150°С.
bilboard.mk https://bilboard.mk/
Модрите патлиџани измијте ги, исечете ги на ситни коцки, посолете ги и оставете ги да постојат. Во тенџере ставете 2-3 лажици масло и додајте го ситно исечканиот кромид и пржете го. Во пржениот кромид додајте ги модрите патлиџани, па испржете ги добро со кромидот, потоа додајте го оризот и повторно пропржете го. Тргнете го од оган, додајте магданос, малку црн пипер и делот од доматите што претходно сте го отстраниле за да направите во нив вдлабнатини. Сето тоа добро промешајте го. Во тава ставете малку масло и кога ќе се загрее маслото додајте 1/2 лажица брашно и малку црвен пипер. Полнете ги пиперките и доматите, но внимавајте да не ги преполните бидејќи оризот ќе набабри. Наредете ги во тава, налејте вода колку да се облијат и доматите и пиперките. Додајте уште масло и печете ги во рерна на 150°С.
Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.

Powered by WordPress | Designed by: Free WP Themes. | Thanks to Best Free WordPress Themes, Find WordPress Themes Free and Free WP Themes
ВАШЕТО ЗДРАВЈЕ Е НАША ГРИЖА!
Visit Us On Facebook