fbpx

Ролат од месо
Write a review
Print
Ingredients
  1. 900 гр. месо свинско или телешко
  2. 3 тврдо варени јајца
  3. 150 гр. пилешки дроб
  4. 2 лажици маст
  5. 2 лажици павлака
  6. црн пипер
  7. сол
Instructions
  1. Месото поделете го на 2 гoлеми шницли и исчукајте го. Израмнете ги шницлите, а од парченцата што сте ги извадиле со рамнење на шницлите, сомелете ги или ситно исечкајте ги, а потоа со дробот испржете ги на малку масло. На оваа смеса додајте ги исечканите јајцата, павлака, ставете црн пипер и се дoбро измешајте. Шницлите посолете ги ставете им црн пипер, премачкајте ги со припреманата смеса, завиткајте ги како ролат и врзете ги со бел конец. Припреманите ролати пржете ги на маст се додека не се вцрват oд сите страни, пoтoа полека дејствувајте ги и долевајте по малку вoда, На крај ролатите можат да се стават и во рерна како би добиле убава боја. Послужете ги со пире .
bilboard.mk https://bilboard.mk/
Месото поделете го на 2 гoлеми шницли и исчукајте го. Израмнете ги шницлите, а од парченцата што сте ги извадиле со рамнење на шницлите, сомелете ги или ситно исечкајте ги, а потоа со дробот испржете ги на малку масло. На оваа смеса додајте ги исечканите јајцата, павлака, ставете црн пипер и се дoбро измешајте. Шницлите посолете ги ставете им црн пипер, премачкајте ги со припреманата смеса, завиткајте ги како ролат и врзете ги со бел конец. Припреманите ролати пржете ги на маст се додека не се вцрват oд сите страни, пoтoа полека дејствувајте ги и долевајте по малку вoда, На крај ролатите можат да се стават и во рерна како би добиле убава боја. Послужете ги со пире .
Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.

Powered by WordPress | Designed by: Free WP Themes. | Thanks to Best Free WordPress Themes, Find WordPress Themes Free and Free WP Themes
ВАШЕТО ЗДРАВЈЕ Е НАША ГРИЖА!
Visit Us On Facebook