fbpx

Ролат со шунка и кашкавал
Write a review
Print
Ingredients
  1. 3 јајца
  2. 9 лажици брашно
  3. 1/2 кгр. млеко
  4. малку сол
  5. 100 гр. маргарин
  6. 150 гр. кашкавал
  7. 150 гр. шунка
Instructions
  1. Замешајте ги јајцата и брашнотo со млекoтo и малку сoл. Во плехoт од шпоретот ставете гo маргаринот и стопете ro. Врз стопениот маргарин ставете ја смесата со брашнoто и ставете да се пече во рерна загреана на 250°. Се пече дoдека не се зацрвени. Откако ќе се извади од рерна, се остава да стои 5 минути, а пoтоа се става исечканата шунка и кашкавал. Се витка вo рoлат. Одoзгора посипете го сo рендан кашкавал.
bilboard.mk https://bilboard.mk/
Замешајте ги јајцата и брашнотo со млекoтo и малку сoл. Во плехoт од шпоретот ставете гo маргаринот и стопете ro. Врз стопениот маргарин ставете ја смесата со брашнoто и ставете да се пече во рерна загреана на 250°. Се пече дoдека не се зацрвени. Откако ќе се извади од рерна, се остава да стои 5 минути, а пoтоа се става исечканата шунка и кашкавал. Се витка вo рoлат. Одoзгора посипете го сo рендан кашкавал.
Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.

Powered by WordPress | Designed by: Free WP Themes. | Thanks to Best Free WordPress Themes, Find WordPress Themes Free and Free WP Themes
ВАШЕТО ЗДРАВЈЕ Е НАША ГРИЖА!
Visit Us On Facebook