fbpx

Селски компир во рерна
Write a review
Print
Ingredients
 1. 1 кг. компири
 2. 3 лажици маслиново масло
 3. сол
 4. бибер
 5. 1/2 лимон
 6. 200 г. кисела павлака
 7. 1 лажичка мед
Instructions
 1. Загрејте ја рерната на 180 степени. Обложете ја тепсијата со хартија. Компирот измијте го и исушете. Ставете го во рерна и печете го околу 50 минути.
 2. За шмек исцедете го прво лимонот и измешајте го со кисела павлака, мед, сол и бибер по вкус.
 3. Кога ќе се олади, излупете ја кората само на врвот и внимателно со лажица направете дупка. Сипете сос во дупката и украсете со свеж магоднос. Сервирајте го топол.
Notes
 1. Компирот печен во рерна е највкусен, а сосот од павлака и лимон доаѓа како „шлаг на торта“.
bilboard.mk https://bilboard.mk/

Загрејте ја рерната на 180 степени. Обложете ја тепсијата со хартија. Компирот измијте го и исушете. Ставете го во рерна и печете го околу 50 минути.

За шмек исцедете го прво лимонот и измешајте го со кисела павлака, мед, сол и бибер по вкус.

Кога ќе се олади, излупете ја кората само на врвот и внимателно со лажица направете дупка. Сипете сос во дупката и украсете со свеж магоднос. Сервирајте го топол.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.

Powered by WordPress | Designed by: Free WP Themes. | Thanks to Best Free WordPress Themes, Find WordPress Themes Free and Free WP Themes
ВАШЕТО ЗДРАВЈЕ Е НАША ГРИЖА!
Visit Us On Facebook