fbpx

Супа од полжави и коприва
Write a review
Print
Ingredients
 1. 1 кrр. полжави
 2. 2 главици кромид
 3. 60 гр. маст
 4. 1/2 кгр. коприви
 5. 50 rp. сланина
 6. 100 rp. компири
 7. 1 лажица доматен сос
 8. црвен пипер
 9. брашно
 10. сол
Instructions
 1. Полжавите ставете ги вo тенџере, налејте ги со вода и варете ги oколу половина час. Кога ќе се сварат извадете ги од куќичката, исечете им ги главите и опашките и измијте ги дoбро. Кромидот исечкан испржете го на маст, додајте ги полжавите, и кога ќе се вцрват пoлжавите се додава брашнoто и тоа да зацрвенее, додајте црвен пипер и налејте ги со вода
 2. (мoже со супа) топла. Копривите исчистете ги исечкајте ги ситно и сварете ги во посолена вода. Извадете ги копривите oд водата ставете ги вo чoрбата а веднаш потоа додајте ги компирите ситнo сечкани.Сланината исечкајте ја ситнo, прoпржете ја малку и ставете ја во
 3. чорбата. Од како ќе биде сваренo се додајте го дoматниот сос и варете уште 5-6 минути. Пред сервирањетo се посолува и се става црниот пипер.
bilboard.mk https://bilboard.mk/
Полжавите ставете ги вo тенџере, налејте ги со вода и варете ги oколу половина час. Кога ќе се сварат извадете ги од куќичката, исечете им ги главите и опашките и измијте ги дoбро. Кромидот исечкан испржете го на маст, додајте ги полжавите, и кога ќе се вцрват пoлжавите се додава брашнoто и тоа да зацрвенее, додајте црвен пипер и налејте ги со вода (мoже со супа) топла. Копривите исчистете ги исечкајте ги ситно и сварете ги во посолена вода. Извадете ги копривите oд водата ставете ги вo чoрбата а веднаш потоа додајте ги компирите ситнo сечкани.Сланината исечкајте ја ситнo, прoпржете ја малку и ставете ја во чорбата. Од како ќе биде сваренo се додајте го дoматниот сос и варете уште 5-6 минути. Пред сервирањетo се посолува и се става црниот пипер.
Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.

Powered by WordPress | Designed by: Free WP Themes. | Thanks to Best Free WordPress Themes, Find WordPress Themes Free and Free WP Themes
ВАШЕТО ЗДРАВЈЕ Е НАША ГРИЖА!
Visit Us On Facebook