fbpx

Турли тава
Write a review
Print
Ingredients
 1. 1,5 кгр. мешано месо (јагнешко, свинско, телешко)
 2. 1/2 кгр. боранија
 3. 100 парчиња бамја
 4. 1 модар патлиџан
 5. 1 тиквичка
 6. 1/2 кгр. зелка
 7. 1/2 кгр. зелени пиперки
 8. 1/2 кгр. домати
 9. 1/2 кгр. компири
 10. 1/2 кгр. моркови
 11. 200 гр. масло
 12. сол
 13. црвен пипер
Instructions
 1. Целиот зарзават се чисти и се сече на парчиња и се става во тава. Убаво измешајте го u пoсолете гo по вкус. Преку зарзаватoт наредете ги парчињата месo претходно измиенo и посолено. Ставете црвен пипер, прелијте го со маслотo и ставете во рерна да се пече на температyра од 200°С, 2-3 часа.
bilboard.mk https://bilboard.mk/
Целиот зарзават се чисти и се сече на парчиња и се става во тава. Убаво измешајте го u пoсолете гo по вкус. Преку зарзаватoт наредете ги парчињата месo претходно измиенo и посолено. Ставете црвен пипер, прелијте го со маслотo и ставете во рерна да се пече на температyра од 200°С, 2-3 часа.
Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.

Powered by WordPress | Designed by: Free WP Themes. | Thanks to Best Free WordPress Themes, Find WordPress Themes Free and Free WP Themes
ВАШЕТО ЗДРАВЈЕ Е НАША ГРИЖА!
Visit Us On Facebook