fbpx

СОСТОЈКИ:

моркови
компири
тиквички
пиперки или бамјa
модар патлиџан
магдонос
зрели домати
сол
црн пипер
масло

ПРИПРЕМА:

Се зема мешаниот зеленчук по 350 грама и по 100 грама мелено месо по возрасен човек, се сечка ситно (коцки по еден сантиметар во сите насоки), се зачинува со сол, црн пипер, магдонос во подолните слоеви заедно додава масло за готвење, се ставаат црвените, добро узреани и меки домати, ситно насечкани и изгмечени најгоре и се додава повторно масло за готвење и вода, доматите не пуштиле доволно течност. Се става да се пече во загреана релна на 200°С еден час, ако не се допечени морковите се допекува уште 15-20 мин.

Постирано од Дојчин Станојков

Пријатен апетит!

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.

Powered by WordPress | Designed by: Free WP Themes. | Thanks to Best Free WordPress Themes, Find WordPress Themes Free and Free WP Themes
ВАШЕТО ЗДРАВЈЕ Е НАША ГРИЖА!
Visit Us On Facebook