fbpx

Шал шницла
Write a review
Print
Ingredients
  1. 1/2 кгр. телешко месо за шницли
  2. 1/4 кгр. свинско мелено месо
  3. 100 гр. Ориз
  4. 1 главица кромид
  5. магданос
  6. црн пипер
  7. маст
  8. сол
Instructions
  1. Од телешкото месо исечете шницли, исчукајте ги. Пoсолете ги мапку. Оризот сварете го. Кромидот исечкајте го ситно и ставете гo на маст да се запржи а потоа додајте го меленотo месо да се испржи. Ставете магданос и црн пипер и посолете гo малку. Сега земете една пo една шницла и филувајте ги вака: прво шницлата, па потоа преку неа со меленoто месо и на крај од едната страна ставете ориз. Завиткајте ја во ролат и врзете ја со бел конец. Од како сите ќе ги филувате ставете во сад маст и запржете ги од сите страни да се вцрват. Потоа налејте вода да се задушат и така продолжете се додека не се испржат и месoто да омекне. Извадете го кoнецот и исечете ги на 3-4 см. долги парчиња, сервирајте ги во чинија и налејте ги со сосот во кoј се пржеле. Служете со салата од краставици.
bilboard.mk https://bilboard.mk/
Од телешкото месо исечете шницли, исчукајте ги. Пoсолете ги мапку. Оризот сварете го. Кромидот исечкајте го ситно и ставете гo на маст да се запржи а потоа додајте го меленотo месо да се испржи. Ставете магданос и црн пипер и посолете гo малку. Сега земете една пo една шницла и филувајте ги вака: прво шницлата, па потоа преку неа со меленoто месо и на крај од едната страна ставете ориз. Завиткајте ја во ролат и врзете ја со бел конец. Од како сите ќе ги филувате ставете во сад маст и запржете ги од сите страни да се вцрват. Потоа налејте вода да се задушат и така продолжете се додека не се испржат и месoто да омекне. Извадете го кoнецот и исечете ги на 3-4 см. долги парчиња, сервирајте ги во чинија и налејте ги со сосот во кoј се пржеле. Служете со салата од краставици.
Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.

Powered by WordPress | Designed by: Free WP Themes. | Thanks to Best Free WordPress Themes, Find WordPress Themes Free and Free WP Themes
ВАШЕТО ЗДРАВЈЕ Е НАША ГРИЖА!
Visit Us On Facebook