fbpx

Телешки Шницли (Шарпланински Начин)
Write a review
Print
Ingredients
 1. 6 телешки шницли
 2. 150 гр. овчо сирење
 3. 100 гр. кашкавал
 4. 150 гр. кајмак
 5. 3 – 4 страка магданос
 6. 1 главица кромид
 7. 3 јајца
 8. 1 лажица црвен пипер
 9. црн липер
 10. сол
Instructions
 1. Ситно сечканиот кромид помешајте го со кашкавалот кој предходно сте го исечкале на ситни коцки, кајмакот и иситнетoто сирење. На оваа смеса дoдајте црн пипер, магданос, црвен пипер и јајцата и измешајте се убаво за да се изедначи смесата. Шницлите исчукајте ги и на среде на секоја шницла ставајте соодветна количина од смесата. Преклопете ја секоја шницла на пола и причврстете ја со чепкалка да не испадне филот и печете ги на скара од двете страни.
bilboard.mk https://bilboard.mk/
Ситно сечканиот кромид помешајте го со кашкавалот кој предходно сте го исечкале на ситни коцки, кајмакот и иситнетoто сирење. На оваа смеса дoдајте црн пипер, магданос, црвен пипер и јајцата и измешајте се убаво за да се изедначи смесата. Шницлите исчукајте ги и на среде на секоја шницла ставајте соодветна количина од смесата. Преклопете ја секоја шницла на пола и причврстете ја со чепкалка да не испадне филот и печете ги на скара од двете страни.
Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.

Powered by WordPress | Designed by: Free WP Themes. | Thanks to Best Free WordPress Themes, Find WordPress Themes Free and Free WP Themes
ВАШЕТО ЗДРАВЈЕ Е НАША ГРИЖА!
Visit Us On Facebook