fbpx

Ѓозлеме
Write a review
Print
Ingredients
 1. 250гр. брашно
 2. 1/4 лажичка сол
 3. по потреба топла вода
 4. Полнење
 5. 4 лажици испасирано сирење
 6. 1/2 лажичка копар
 7. 1 помал праз(само зелениот дел)
 8. по потреба сол
 9. по потреба масло
Instructions
 1. Од состојките за тесто замесете средно меко тесто.
 2. Поделете го на 4 топчиња и оставете ги да постојат, 20-30 минути.
 3. Празот ситно исецкајте го и кратко пропржете го, а потоа измешајте го со испасираното сирење и копарот.
 4. Од секое топче расукајте тенка кора.
 5. Нанесете од филот и завиткајте во ролат.
 6. Ролатот повторно расукајте го во кора.
 7. Повторете ја постапката со другите 3 топчиња тесто.
 8. Пржете ги во нелеплива тава со малку масло.
 9. Послужете ги топли со ајран.
bilboard.mk https://bilboard.mk/
Од состојките за тесто замесете средно меко тесто.
Поделете го на 4 топчиња и оставете ги да постојат, 20-30 минути.Празот ситно исецкајте го и кратко пропржете го, а потоа измешајте го со испасираното сирење и копарот.Од секое топче расукајте тенка кора.
Нанесете од филот и завиткајте во ролат.
Ролатот повторно расукајте го во кора.
Повторете ја постапката со другите 3 топчиња тесто.
Пржете ги во нелеплива тава со малку масло.Послужете ги топли со ајран.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.

Powered by WordPress | Designed by: Free WP Themes. | Thanks to Best Free WordPress Themes, Find WordPress Themes Free and Free WP Themes
ВАШЕТО ЗДРАВЈЕ Е НАША ГРИЖА!
Visit Us On Facebook