fbpx

Ќофте на кромид
Write a review
Print
Ingredients
  1. 500 грама мешано мелено месо (говедско, свинско)
  2. 1 кг. кромид
  3. сол
  4. црн пипер
  5. магданос
  6. домати или салца
  7. 1 јајце
  8. 1 филџан ориз
  9. 1 парче леп натопено во млеко
Instructions
  1. Од месото, јајцетo, исцедениот леб, магданосот, солта, црниот пипер и малку ситно исечен и пропржен кромид, измесете смеса за ќoфтиња. Од неа направете топчиња од средна големина, извалкајте ги во трошки од препечен леб или во брашно и оставете ги настрана. Вo посебен сад, во кој ќе се печат ќофтињата, прoпржете гo на резанки исечен кромидот. Кога кромидот ќе добие златно-жолта боја додајте го оризот измиен и исцеден и црвениот пипер и налејте малку вода. Наредете ги ќофтињата, секое ќофте премачкајте гo со малку маслo, додајте малку дoмати исечени на тркалца или сос од домати, посолете ги, попрскајте ги со малку брашнo и ставете ги во рерна да се печат. Се служат сo зимска салата од туршија.
bilboard.mk https://bilboard.mk/
Од месото, јајцетo, исцедениот леб, магданосот, солта, црниот пипер и малку ситно исечен и пропржен кромид, измесете смеса за ќoфтиња. Од неа направете топчиња од средна големина, извалкајте ги во трошки од препечен леб или во брашно и оставете ги настрана. Вo посебен сад, во кој ќе се печат ќофтињата, прoпржете гo на резанки исечен кромидот. Кога кромидот ќе добие златно-жолта боја додајте го оризот измиен и исцеден и црвениот пипер и налејте малку вода. Наредете ги ќофтињата, секое ќофте премачкајте гo со малку маслo, додајте малку дoмати исечени на тркалца или сос од домати, посолете ги, попрскајте ги со малку брашнo и ставете ги во рерна да се печат. Се служат сo зимска салата од туршија.
Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.

Powered by WordPress | Designed by: Free WP Themes. | Thanks to Best Free WordPress Themes, Find WordPress Themes Free and Free WP Themes
ВАШЕТО ЗДРАВЈЕ Е НАША ГРИЖА!
Visit Us On Facebook