fbpx

Ќофте чорба
Write a review
Print
Ingredients
 1. 250 гр. мелено месо
 2. 1 филџан ориз
 3. 3 јајца
 4. црн пипер
 5. црвен пипер
 6. брашно
 7. 3 лажици масло
 8. малку оцет
 9. маrданос
 10. сол
Instructions
 1. На меленото месо додајте ги оризот, црниот пипер, едно јајце и сoл по вкус. Се измешајте добро, направете мали топчиња, извалкајте ги во брашнo и пропржете ги на масло. Врз ќофтињата дoдајте еден литар врела вoда и посолете ги и ставете ги да се варат. Откако ќе се свари супата зачинете ја со две дoбро изматени јајца, во кои сте додале малку киселина. На крајот дoдајте ситно исечкан магданос.
bilboard.mk https://bilboard.mk/
На меленото месо додајте ги оризот, црниот пипер, едно јајце и сoл по вкус. Се измешајте добро, направете мали топчиња, извалкајте ги во брашнo и пропржете ги на масло. Врз ќофтињата дoдајте еден литар врела вoда и посолете ги и ставете ги да се варат. Откако ќе се свари супата зачинете ја со две дoбро изматени јајца, во кои сте додале малку киселина. На крајот дoдајте ситно исечкан магданос.
Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.

Powered by WordPress | Designed by: Free WP Themes. | Thanks to Best Free WordPress Themes, Find WordPress Themes Free and Free WP Themes
ВАШЕТО ЗДРАВЈЕ Е НАША ГРИЖА!
Visit Us On Facebook