fbpx

Ќофтиња на штипски начин
Write a review
Print
Ingredients
 1. 500 гр. свинско мелено месо
 2. 500 гр. телешко мелено месо
 3. 5 јајца
 4. 100 гр, полуварен ориз
 5. црн пипер
 6. црвен пипер
 7. магданос
 8. масло
 9. брашно
 10. 1 сува пиперка
 11. доматена салца
 12. сол
Instructions
 1. Измешајте гo месото со полуварениoт ориз, додајте 2 цели јајца, црн пипер, малку црвен пипер. две лажици масло, магданос и сол пo вкус. Се промешајте добро и од смесата правете поголеми, малку сплескани ќофтиња. Ќофтињата прво извалкајте ги во брашно а потоа во три добро изматени јајца и пржете ги на добро загреано масло. Испржените ќофтиња ставајте ги во емајлирана тава. Вo маслото, во кoе се пржеа ќофтињата, додајте 1 лажица брашно и направете запршка со малку црвен пилер и вода. Налејте ја запршката на ќофтињата (треба да бидат прекриени со неа), додајте ја пиперката и 2-4 лажици доматен сос и ставете ја тавата да се пече во загреана рерна на 200°. Кога сосот во тавата ќе остане на половина од количината при ставањето во рерната, јадењето е готово и може да се служи.
bilboard.mk https://bilboard.mk/
Измешајте гo месото со полуварениoт ориз, додајте 2 цели јајца, црн пипер, малку црвен пипер. две лажици масло, магданос и сол пo вкус. Се промешајте добро и од смесата правете поголеми, малку сплескани ќофтиња. Ќофтињата прво извалкајте ги во брашно а потоа во три добро изматени јајца и пржете ги на добро загреано масло. Испржените ќофтиња ставајте ги во емајлирана тава. Вo маслото, во кoе се пржеа ќофтињата, додајте 1 лажица брашно и направете запршка со малку црвен пилер и вода. Налејте ја запршката на ќофтињата (треба да бидат прекриени со неа), додајте ја пиперката и 2-4 лажици доматен сос и ставете ја тавата да се пече во загреана рерна на 200°. Кога сосот во тавата ќе остане на половина од количината при ставањето во рерната, јадењето е готово и може да се служи.
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: Free WP Themes. | Thanks to Best Free WordPress Themes, Find WordPress Themes Free and Free WP Themes
ВАШЕТО ЗДРАВЈЕ Е НАША ГРИЖА!
Visit Us On Facebook