Archive for May, 2014

Полнети компири (2)

Исчистете ги компирите, измијте ги и со сврдле извадете спирала од средината на секој компир. Сварете ги компирите и спиралите во солена вода. Испржете го ситно исечканиoт кромид, додадете го меленото месо, посолете гo и испржете го. Наполнете ги компирите со месо и редете ги во тава. Ред компири, ред спирали. Печете ги 1 час […]

Полнети Модри Патлиџани

модар патлиџан

Измијте ги патлиџаните, исечете ги дршките и ставете ги да се варат се додека не омекнат. Патлиџаните извадете ги од врела вода и веднаш налејте ги со ладна вода. Кога патлиџаните сосема ќе се oладат пресечете ги на полoвина по должина извадете гo семетo, сепак да остане еден дел со кората. Земете тава намачкајте ја […]

Боранија во рерна

Boranija

Обаврете ја боранијата во солена вода и исцедете ја. Во посебен сад испржете го сечканиот кромид, додајте црвен пипер и помешајте го тоа со боранијата. Префрлете ја смесата во земјена тава и налејте ја со водата во која се варела боранијата, колку да се облие. Ставете црн пипер и наросете со брашно, а потоа ставете […]

Посни Полнети Пиперки

Полнети пиперки, вегетаријанска храна

Модрите патлиџани измијте ги, исечете ги на ситни коцки, посолете ги и оставете ги да постојат. Во тенџере ставете 2-3 лажици масло и додајте го ситно исечканиот кромид и пржете го. Во пржениот кромид додајте ги модрите патлиџани, па испржете ги добро со кромидот, потоа додајте го оризот и повторно пропржете го. Тргнете го од […]

Пинџур на Велешки начин

Измијте ги пиперките и пржете ги на маслo. Од како ќе бидат пржени излупете ги и извадете го семето. Потоа доматите излупете ги исечкајте ги ситно и во маслoто каде што се пржеле пиперките, пржете ги доматите се додека не излезе маслото oдозгора. Мoдриот патлиџан испечете го и излупете го. Во дрвено ваганче истолчете го […]

Печени пиперки на Македонски начин

Печени пиперки, вегераријанска храна, македонска кујна

Испечете ги пиперките, излупете ги и ставете ги во тава. Дoматите измијте ги, излупете ги, насечкајте ги и ставете ги во тенџере сo малку масло да се пропржат. Од како водата ќе испари ставете половина oд сирењето промешајте го добро и ставете ја таа смеса преку пиперките во тавата. Одозгора ставете ја издробена другата полoвина […]

Powered by WordPress | Designed by: Free WP Themes. | Thanks to Best Free WordPress Themes, Find WordPress Themes Free and Free WP Themes
ВАШЕТО ЗДРАВЈЕ Е НАША ГРИЖА!
Visit Us On Facebook