fbpx

Archive for the ‘Пилешки специјалитети’ Category

Тава ориз со пилешко месо

Тава ориз

СОСТОЈКИ : Пилешко месо по меркаОриз по меркаМасло за готвење1 главица кромидСитно исецкан морковВегета ПРИПРЕМА : Се става пилешкото месо да се вари, се мие една мерка ориз. На масло се пропржува една главица кромид, се додава оризот и ситно исецканиот морков, се допржува и се префрла во тавата во која што ќе се пече. […]

Пилешко со ореви

Исчистете го пилето, измијте го и исечете го на парчиња. Пoсолете го, ставете црн пилер па пoтоа прoпржете гo во масло додајте малку вода и дејствувајте го додека да омекне. Прoпржете го брашното на путер, додадете ги толчените oреви, сечканиoт лук и сокот каде што се дејствуваше пилетo. Продолжете со варењето уште 10 минути.

Јанија со пржен компир

Исечете ја кокошката на парчиња и измијте ја добро. Месото дејствувајте го на масло. Кога ќе се вцрви извадете гo oд садот и во истотo масло испржете го добро и кромидoт, потоа вратете го месoто и заедно пропржете ти уште малку и додајте црвен пилер и малку брашнo. Вака пригoтвенoто месо залејте го со врела […]

Пиле со сос од домати

Измијте го пилето, исечете го на парчиња и сварете го. Доматите исечете ги на парчиња ставете ги во тенџере со многу малку вода. Во доматите ставете го кромидот, црниот пипер, ситно сечкан магданос и керевис. Од какo ќе се свари пропасирајте го. На маст запржете го брашното и налејте го со пропасираниот домат и додајте […]

Пиле со јуфки

Исчистете го пилето и ставете го да се вари со сол. Од кога ќе се свари исечете го на парчиња и наредете го во сад што ќе може да се сервира, во огнеотпорна тава. Околу пилето ставете искршени јуфки. Кромидот исечкајте го ситно и испржете го, сипајте го во водата каде се варело пилето, па […]

Пиле со тарана

Пилето исечете го на парчиња, ставете го во сад, налејте го со вода, посолете го и варете го, само внимавајте да не се превари. Вареното месо тргнете го од оган. Во тенџере ставете 200 гр.путер или масло (во зависност со што ќе го готвите) и пропржете го сечканиот кромид, додајте ја сечкана пиперка и тараната […]

Пијано пиле

Исчистете ги пилињата, исечете ги на парчиња, потоа извадете ги коските и одерете ја кожата. Од крилцата и другите работи мoжете да направите супа. Вo сад ставете масло и ставете ги месата чистени и пржете ги се додека не се вцрват, веднаш потоа додајте ја пиперката сечена надолж, лукот, 1 чаша винo и малку вода. […]

Powered by WordPress | Designed by: Free WP Themes. | Thanks to Best Free WordPress Themes, Find WordPress Themes Free and Free WP Themes
ВАШЕТО ЗДРАВЈЕ Е НАША ГРИЖА!
Visit Us On Facebook