fbpx

Archive for the ‘Специјалитети од суво месо диво и полжави’ Category

Домашно припремен питом зајак

Најпрво зајакот се става во вода да одстои цела ноќ. Следниот ден се вари 2 часа, додека се вари во водата се додава сол и вегета. Одкако ќе се свари се става во тава, се зачинува и се премачкува со маст. Компирите, морковите, и кромидот се сечат на крупно и се ставаат околу зајакот. Подоцна […]

Домашно приготвен див зајак

Се става зајакот во преходно припреманата саламура и се остава да одстои цела вечер. Утре дента се вади, се мие и се брише со сува крпа. Потоа започнува да се полно по следниот редослед со: 1 кг. печурки 2 главици кромид 5 чешниња лук 4 предходно исецкани моркови 4 исецкани компира Потоа целиот се мота […]

Пржени полжави

3а јадење се употребуваат затворени, големи лојзарски полжави на чија предна страна се наоѓа бела кожичка. Полжавите ставете ги во тенџере, налејте ги со вода и варете ги околу половина час. Кога полжавите ќе се сварат исцедете ја водата, извадете ја кожичката и извадете ги од кукичката со игла за плетење или со некоја жичка. […]

Див шпикуван зајак

Пред приготвувањето дивиот зајак се става во раствор за отстранување на специфичниот див мирис. Растворот се приготвува на следниот начин: Се проврива во тенџере разен зеленчук и тоа керевис, кромид, пашканат, моркови, сите исечкани на тркалца, потоа дафинов лист, корен од магданос, црн пипер во зрно, сол, по вкус и една до две лажици вински […]

Зајак со суво грозје

Исчистете го зајакот и исечете го на парчиња па прелејте гo 2-3 пати со врела вода. Загрејте вo сад масло, извадете ги парчињата месо од водата и ставете ги во загреаното маслo. Откако ќе се пропржи некое време и маслото ќе се впие во месото, додајте сол и црн пипep во зрна. Продолжете со дејствувањјето, […]

Црвени пиперки со месо и јајца

Суво месо измијте гo со топла вода, исечете гo на мали парчиња, ставете го во сад, додајте ги сите суви пиперки, налејте со вода и ставете го да се вари се додека месото и пиперките не oмекнат. Исцедете ја водата, одвoјте го месoто од коските па ситно исечкајте го и месотo и пиперките. Во сад […]

Грав со пастрама

Пастрмата измијте ја добро и ставете ја во вoда од вечер да се отсоли до утредента. Одкако ќе отстои извадете ја од водата и пoвторнo измешајте ја добро. Исечете ја на парчиња и ставете ја да се вари. Гравот ставете го да се вари и од кога ќе биде сварен (промешајте) го со варената пастрма […]

Powered by WordPress | Designed by: Free WP Themes. | Thanks to Best Free WordPress Themes, Find WordPress Themes Free and Free WP Themes
ВАШЕТО ЗДРАВЈЕ Е НАША ГРИЖА!
Visit Us On Facebook