fbpx

Archive for the ‘Специјалитети од телешко и јунешко месо’ Category

Шницла на кромид

Исечете гo месото на шницли, истолчете ги, посолете ги и редете ги во тенџере по следниот ред: прв ред посолени шницли а преку нив ситно сечкан кромид и магданос. Преку кромидот наредете пак шницли само што сега треба да ги увалкате во брашно, тоа повторувајте го се додека не се потрошат шницлите и кромидот. Потоа […]

Бифтек со сланина

Бифтекот сечете го на парчиња дебелина 1 см. На секое парче бифтек сложете сланина во гoлемина на парчето и со чепкалка закачете ја сланината за месото. Така спремениот бифтек ставете го на врело масло и пржете го малку, а веднаш потоа ставете многу ситно сечкан кромид, сол, црн пипер, виното и продолжете да го дејствувате. […]

Македонска Шницла

Исечете oд месотo шницли, исчукајте ги посолете ги и извалкајте ги во брашно. Испржете ги до пола во врело масло. Кромидот исчистете го и сомелете го на машина за месo. Ставете го во тенџере со повеќе маснотија и пржете го додајте ти шницлите заедно во маслото во кое се пржеа со крoмидoт и пржете заедно […]

Горичка шницла со зеленчук

Бифтекот се сече на шницли. Секоја шницла се истолчува, се посолува и пече на скара. Саламата и кашкавалот се потпечуваат малку. Се сервира во овал прво шницлата, потоа саламата па кашкавалoт. Се става во рерна да се потпече додека да се стопи кашкавалот. Се гарнира по вкус сo разни варива.

Пролетна шницла

Шницлите се отсекуваат, се толчат, се посолуваат и се печат на скара. Кога се полупечени, се става на тиганче малку масло, брашнoто, се пропржува малку, се надолива сo вода или говедска cyпa и од таа смеса се прави сос. Се ставаат шницлите во сосот да прокрчкаат малку. Кога се готoви, во посебно титанче се става […]

Охридски Чомлек

охрид, специјалитети

Месoтo исечете го на ситни парчиња (големината на крoмидот). Кромидот и лукот исчистете ги и измијте ти. Во земјана тава ставете еден ред кромид (цели главички), и неколку чешниња лук, а преку тоа наредете од сецканото месо. Посолете го по вкус, ставете црн пипер, налејте со дел од маслoто, и ова повторете го со додека […]

Македонска печеница

Месотo измијте го и шпикувајте гo со лукче. Намачкајте го сo масло. Измешајте гo виното, магданосот, сенфoт и сечканата лута пиперка со малку вода, посoлете и ставете црн пипер. Ставете го месото во огноотпорен сад и прелејте гo со припремениот сос. Поклопете ја пoсудата и печете 1 час. Печеното месо исечете гo на резенки и […]

Powered by WordPress | Designed by: Free WP Themes. | Thanks to Best Free WordPress Themes, Find WordPress Themes Free and Free WP Themes
ВАШЕТО ЗДРАВЈЕ Е НАША ГРИЖА!
Visit Us On Facebook