fbpx

Archive for the ‘Специјалитети од јагнешко и овчо месо’ Category

Пржен џигер со вкусен прелив од лук и магданос

Состојки : Телешки џигер(1 Килограм) Црвен вински оцет(200 Милилитри) Масло(200 Милилитри) Лук(10-15 Чешниња) Магдонос(1 Китка) Сол ПОДГОТОВКА: За овој рецепт се потребни помалку од 40 минути Телешкиот или јунешки џигер се сечка на тенки парчиња и се остава во сад да отстоо неколку часа. Во садот се става масло за готвење и вегета. Потоа џигерот […]

Пилаф со овчо месо

Месото и бубрегот исечкајте ги на ситни парчиња како за пиперкаш. Пропржете го на (масло) ситно сечканиот кромид, додајте го месото, пиперките, доматите исечени на тркала, ситно сечкан магданос, црн пипер и сол. Се заедно дејствувајте, налејте го со вода и варете го 1 час на тивок оган. Потоа ставете го оризот, промешајте го и […]

Овчи специјалитет на гевгелиски начин

Измијте го месото исечете го на четири парчиња, исушете го со салвета, увалкајте гo вo брашно и ставете го на врела маст да се пржи. Кога месото се запржи и добие црвеникава боја, налејте го со малку вода така што да не се вари туку да се засушува. Додека месото биде готово треба да се […]

Јагнешка скара на македонски начин

Од плешката извадете ја коската, а месото пресечете го на пола и исчукајте го. Потоа посолете ја добро и во среде ставете кашкавал кој предходно сте го исечкале на коцки, завиткајте ја во ролна, врзете ја со бел конец. Ставете ја во длабока чинија, налејте ја со масло и оставете ја во фрижидер да стои […]

Полнето јагнешко

Направете на јагнешката плешка џеп меѓу коските и кожата. Црниот дроб сварете го и ситно исечкајте го. Истовременo на масло испржете го сечканиот кромид, додајте го дробот, посолете го, а потоа ставете гo оризот, сувото грозје, црниот пипер, магданосот и на крај додајте ги јајцата, добро промешајте и со тоа наполнете ја плешката. Отворот сошијте […]

Македонско котле

Измијте го месото и исечете го на ситни парчиња. На масло или маст ставете го ситно исечканиот кромид да се пржи. Веднаш додајте го месoто и ставете црн пипер и сол. Кога месото малку ќе омекне додајте ситно исечен домат и ситно сечкана пиперка. Дејствувајте го на тих оган со повремено мешање. Додајте го ситнo […]

Јагнешко со ориз

Измијте го месотo и засечете го со сатар за да може да се стави во тава. Посолете гo и ставете го во рерна да се пече. Исчистете го кромидот и младиот кромид и испржете го нa маст. Кога месoто ќе биде на пола печено му се додава пржениот кромид и измиениот ориз. Сето тоа добро […]

Powered by WordPress | Designed by: Free WP Themes. | Thanks to Best Free WordPress Themes, Find WordPress Themes Free and Free WP Themes
ВАШЕТО ЗДРАВЈЕ Е НАША ГРИЖА!
Visit Us On Facebook