fbpx

Archive for the ‘Печено тесто’ Category

Македонска Лазања

Лазања

СОСТОЈКИ: Еден пакет готови кори3 Поголеми зрели домати500 мл готов доматен сосМасло и останат зеленчук по вкус(Доаѓа во предвид морков, грашок) ПРИПРЕМА: Сосот се припрема со мешање на предходната смеса, се зачинува по вкус и се додава малку вода за корите да впијат, се намаслува садот при што почнувада се реди слиј по слој, (слој […]

Мафини од пченкарно брашно

Со лажица за матење ги матиме јајцата го додаваме маслото, па јогуртот.Потоа во садот за матење го додаваме брашното,солта,прашокот за пециво. На крајот го додаваме претходно изренданото сирење и ливчињата свеж спањак и сета смеса ја промешуваме, Со помош на лажица ги полнете ги 2/3 калапите за мафини и печете во загреана рерна на 180 […]

Памук Погача

Квасецот се растопува во дел од водата со две лажици шеќер.Во брашното се додава,солта,остатокот шеќер.Се прави кладенче и во него се става растопениот квасец,остатокот вода,млекото,зејтинот. Се месе да се добие меко фино тесто но сепак еластично и се остава да стаса.Се премесува и деле на топчиња кои се редат во тавата . Пред да се […]

Проја

Од јајцата, јогуртот, брашното, пецивото и киселата вода направете тесто малку погусто од она за палачинки. Потоа во него ставете го сирењето, па сипете го во плех кој го намастивте и го набрашнивте. Печете на 200 степени околу половина час.

Кифлички со кајмак

Во млако млеко ставете го шеќерот, квасецот, малку брашно и оставете неколку минути да стаса. Во сад за месење ставете го јогуртот, зејтинот, солта и стасаниот квасец. Додајте брашно и замесете меко тесто кое нема да ви се лепи на рацете. Оставете го тестото убаво да стаса. Во сад за матење ставете ги состојките за […]

Лазања со колбас и јајца

лукот и пиперот. Од кога сето тоа ќе се испржи, се остава 15 мин. отскриено. Печурките се пржат во маргаринот и при пржењето се додава претходно испрженото месо и од кога се’ е добро запржено, се трга настрана. Во меѓувреме се варат лазањите (во вода, со малку масло и сол) да омекнат околу 10-15 мин., […]

Мантии

Мантии

Замесете тестo од брашното сo ладна вода, со додавање на сите состојки и измесете гo да биде малку потврдо од обично тесто за пита. Изматете гo маргаринот со три лажици брашно и поделете ја добиената смеса на три дела. Расукајте гo тестoто, премачкајте сo 1/3 oд маргаринот и свиткајте го какo лиснато тесто. Оваа постапка […]

Powered by WordPress | Designed by: Free WP Themes. | Thanks to Best Free WordPress Themes, Find WordPress Themes Free and Free WP Themes
ВАШЕТО ЗДРАВЈЕ Е НАША ГРИЖА!
Visit Us On Facebook