fbpx

Archive for the ‘Супи и чорби’ Category

Грав подварок

СОСТОЈКИ : 100 гр грав по човек3-4 црвени пиперки5-6 парчиња морков1 кочан од зелка1 главица кромид200 гр солено суво месоцрвен пипер1 лажица брашно ПРИПРЕМА: Ден предходно се става 100 грама грав по човек во тенџере со жешка вода. Кога ќе подзалади водата гравот се трие со дланките за да прими вода и да набабри, се […]

Чорба од цвекло и ѓумбир

здрава храна

СОСТОЈКИ : Цвекло(3 ) Кромид(1 Главица) Лук(2 Чешниња) Бистра зеленчукова супа(500 Милилитри) Маслиново масло(4 Супени лажици) Вода(500 Милилитар) Сол(1 Прстофат) Бибер(1 Прстофат) Ѓумбир во прав(1 Кафена лажица) Нискомаслена павлака(4 Супени лажици) ПОДГОТОВКА: Овој рецепт се подготвува за помалку од 35 минути Излупете го цвеклото и исечкајте го на коцкички. На загреано маслиново масло во тенџере пропржете […]

Бегова чорба

Пилешкото месо ставете го да се вари во ладна вода. Во водата ставете го исчистениот зеленчук. Додадете и сол. Варете додека месото и зеленчукот не омекнат. Потоа супата процедете ја. Месото одвоите го од коските, а зеленчукот исецкајте го на коцки и вратете ги во процедената супа. Додадете го и претходно сварениот и процеден ориз.Бамјите […]

Домашно припремена крем супа

Во еден литар вода сварете 2 компира и една млада тиквица. Посолете со цол и црн бибер и зачин по желба. Кога зеленчукот ќе биде сварен ставете го во блендер. Вратете на оган и варете уште 5 минути. Додадете една зденка, и убаво промешајте да се растопи.

Тавче гравче со колбаси

Гравчето е традиција во секое семејство. Затоа решив да ви представам една моја едноставна комбинација на грав со колбаси. Гравот е застапен еднаш неделно во мојот дом и тоа го подготвувам на неколку начини. На една телевизиска програма наидов и на рецепт грав со шербет се работи за турски рецепт ама за тоа треба да […]

Супа од полжави и коприва

Полжавите ставете ги вo тенџере, налејте ги со вода и варете ги oколу половина час. Кога ќе се сварат извадете ги од куќичката, исечете им ги главите и опашките и измијте ги дoбро. Кромидот исечкан испржете го на маст, додајте ги полжавите, и кога ќе се вцрват пoлжавите се додава брашнoто и тоа да зацрвенее, […]

Телешка чорба

Во загреано масло го пропржуваме ситно сецканото кромидче. Додаваме сол и пржиме уште малку. Солта го прави кромидчето како кристално и нему дава да прегори. Потоа го додаваме ренданиот морков, пиперката и ренданите патлиџани. Откако е убаво испржено и смесата изедначена, ги додаваме парченцата на коцки телешко месо. Тие ќе ја сменат бојата, ќе поруменат […]

Powered by WordPress | Designed by: Free WP Themes. | Thanks to Best Free WordPress Themes, Find WordPress Themes Free and Free WP Themes
ВАШЕТО ЗДРАВЈЕ Е НАША ГРИЖА!
Visit Us On Facebook