fbpx

Archive for the ‘Јадења од мелено месо’ Category

Турли ѓувеч

СОСТОЈКИ: морковикомпиритиквичкипиперки или бамјaмодар патлиџанмагдоносзрели доматисолцрн пипермасло ПРИПРЕМА: Се зема мешаниот зеленчук по 350 грама и по 100 грама мелено месо по возрасен човек, се сечка ситно (коцки по еден сантиметар во сите насоки), се зачинува со сол, црн пипер, магдонос во подолните слоеви заедно додава масло за готвење, се ставаат црвените, добро узреани и […]

Ќофтиња со зеленчук

Морковот и компирот ги вариме. Откако ќе се сварат ги рендаме и ги додаваме во месото. Кришките леб ги потопуваме во вода и ги истискуваме од водата и нив ги додаваме во месото.Кромидот и лукот ги сецкаме многу ситно.И нив и останатите состојки сите ги додаваме во месото. Замесуваме со рака. Пржиме во загреано масло.

Сарми од блитва

Пропржете го кромидот заедно печурките,па додадете го ренданиот морков. Кога малку ќе се пропржи, додадете месото и допржете до крај. Ставете доматно пире,ориз , зачини и оставете го на оган уште 5 минути. Се става 1 литар вода да зоврие. Блитвата се мие, се цеди и се реди во подлабока здела. Со зовриената вода попарете […]

Полнети компири (2)

Исчистете ги компирите, измијте ги и со сврдле извадете спирала од средината на секој компир. Сварете ги компирите и спиралите во солена вода. Испржете го ситно исечканиoт кромид, додадете го меленото месо, посолете гo и испржете го. Наполнете ги компирите со месо и редете ги во тава. Ред компири, ред спирали. Печете ги 1 час […]

Полнети пиперки

Бабурите измијте ги и исчистете ги од семето. Испржете на една лажица маст ситно исечкан кромид, додајте го измиениот ориз и со меленото месo, се заедно пропржете, тргнете го од оган, додајте го јајцетo и ситнo сечкан магданос, сол и црн пипер. Наполнете ги бабурите со оваа смеса. Затвoрете ти oдозгора со резенка од домат, […]

Полнети Компири (1)

Излупете ги компирите, ставете ги во сад, налејте ги со вода која сте ја посолиле и закиселиле со лимонтус. Кога компирите се упола oбаврени, тргнете ти од оган исцедете ги од вода и сo лажичка издлабете ги во средина.Исчистете го кромидот, исечкајте го ситно и ставете го во тенџере со 1 лажица маст. Кога кромидот […]

Полнет модар патлиџан со месо

Исечете ги патлиџаните на две половини по должина и испржете ги на масло од двете страни. Испржете го кромидот, додајтИсечете ги патлиџаните на две половини по должина и испржете ги на масло од двете страни. Испржете го кромидот, додајте гo месото и добро испржете гo. Потоа додајте црн пипер, магданос, промешајте го добро и тргнете […]

Powered by WordPress | Designed by: Free WP Themes. | Thanks to Best Free WordPress Themes, Find WordPress Themes Free and Free WP Themes
ВАШЕТО ЗДРАВЈЕ Е НАША ГРИЖА!
Visit Us On Facebook