fbpx

Archive for the ‘featured’ Category

Турли ѓувеч

СОСТОЈКИ: морковикомпиритиквичкипиперки или бамјaмодар патлиџанмагдоносзрели доматисолцрн пипермасло ПРИПРЕМА: Се зема мешаниот зеленчук по 350 грама и по 100 грама мелено месо по возрасен човек, се сечка ситно (коцки по еден сантиметар во сите насоки), се зачинува со сол, црн пипер, магдонос во подолните слоеви заедно додава масло за готвење, се ставаат црвените, добро узреани и […]

Жетварска салата

СОСТОЈКИ: 2 краставицилуксолоцетмасло ПРИРПРЕМА: Се насецкуваат две измиени краставици во вода, се истиснува лук, може и да се истолчи со сол, оцет и малку масло. Се вмешува во водата со краставици и жетварската салата е спремна за послужување. Постирано од Дојчин Станојков Пријатен апетит!

Грав подварок

СОСТОЈКИ : 100 гр грав по човек3-4 црвени пиперки5-6 парчиња морков1 кочан од зелка1 главица кромид200 гр солено суво месоцрвен пипер1 лажица брашно ПРИПРЕМА: Ден предходно се става 100 грама грав по човек во тенџере со жешка вода. Кога ќе подзалади водата гравот се трие со дланките за да прими вода и да набабри, се […]

Тава ориз со пилешко месо

Тава ориз

СОСТОЈКИ : Пилешко месо по меркаОриз по меркаМасло за готвење1 главица кромидСитно исецкан морковВегета ПРИПРЕМА : Се става пилешкото месо да се вари, се мие една мерка ориз. На масло се пропржува една главица кромид, се додава оризот и ситно исецканиот морков, се допржува и се префрла во тавата во која што ќе се пече. […]

Македонска Лазања

Лазања

СОСТОЈКИ: Еден пакет готови кори3 Поголеми зрели домати500 мл готов доматен сосМасло и останат зеленчук по вкус(Доаѓа во предвид морков, грашок) ПРИПРЕМА: Сосот се припрема со мешање на предходната смеса, се зачинува по вкус и се додава малку вода за корите да впијат, се намаслува садот при што почнувада се реди слиј по слој, (слој […]

Летен пинџур

Летен пинџур

СОСТОЈКИ : Пола кг. домати8 зелени пиперки250 гр кашкавал150 гр сланина150 гр колбаси8 јајца50 мл зејтин1 поголем модар патлиџан ПРИПРЕМА: Се загрева тавата со малку масло, се става сланината, се запржува на тивок оган, се додаваат пиперите и кромидот, којга се ова ке омекне на слаб оган, се додаваат две јајца и се се размешува […]

Чорба од цвекло и ѓумбир

здрава храна

СОСТОЈКИ : Цвекло(3 ) Кромид(1 Главица) Лук(2 Чешниња) Бистра зеленчукова супа(500 Милилитри) Маслиново масло(4 Супени лажици) Вода(500 Милилитар) Сол(1 Прстофат) Бибер(1 Прстофат) Ѓумбир во прав(1 Кафена лажица) Нискомаслена павлака(4 Супени лажици) ПОДГОТОВКА: Овој рецепт се подготвува за помалку од 35 минути Излупете го цвеклото и исечкајте го на коцкички. На загреано маслиново масло во тенџере пропржете […]

Powered by WordPress | Designed by: Free WP Themes. | Thanks to Best Free WordPress Themes, Find WordPress Themes Free and Free WP Themes
ВАШЕТО ЗДРАВЈЕ Е НАША ГРИЖА!
Visit Us On Facebook