fbpx

Posts Tagged ‘чорба’

Грав подварок

СОСТОЈКИ : 100 гр грав по човек3-4 црвени пиперки5-6 парчиња морков1 кочан од зелка1 главица кромид200 гр солено суво месоцрвен пипер1 лажица брашно ПРИПРЕМА: Ден предходно се става 100 грама грав по човек во тенџере со жешка вода. Кога ќе подзалади водата гравот се трие со дланките за да прими вода и да набабри, се […]

Бегова чорба

Пилешкото месо ставете го да се вари во ладна вода. Во водата ставете го исчистениот зеленчук. Додадете и сол. Варете додека месото и зеленчукот не омекнат. Потоа супата процедете ја. Месото одвоите го од коските, а зеленчукот исецкајте го на коцки и вратете ги во процедената супа. Додадете го и претходно сварениот и процеден ориз.Бамјите […]

Домашно припремена крем супа

Во еден литар вода сварете 2 компира и една млада тиквица. Посолете со цол и црн бибер и зачин по желба. Кога зеленчукот ќе биде сварен ставете го во блендер. Вратете на оган и варете уште 5 минути. Додадете една зденка, и убаво промешајте да се растопи.

Powered by WordPress | Designed by: Free WP Themes. | Thanks to Best Free WordPress Themes, Find WordPress Themes Free and Free WP Themes
ВАШЕТО ЗДРАВЈЕ Е НАША ГРИЖА!
Visit Us On Facebook